Во функција телефонски броеви за психолошка поддршка на полициските службеници

Министерството за внатрешни работи информира дека од денеска во функција се пуштени три телефонски линии на кои психолози вработени во Министерството ќе им бидат на располагање за разговор и психолошка поддршка на полициските службеници и нивните семејства за полесно надминување на справувањето со состојбата со коронавирусот.

Телефонските броеви на кои можат да се јавуваат полициските службеници се 072/911-704, 072/911-705 и 072/911-706 и тие ќе бидат отворени од 09 до 21 часот, а по потреба и по завршување на овие часови.

– Отворањето на овие телефонски линии се во насока на заштита на менталното здравје на вработените во Министерството, односно на полициските службеници кои секогаш се во првите редови во справување со коронавирусот, лицата кои се во изолација и нивните семејства, велат од МВР.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

10.04.2020 - 12:51

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега