Во Бугарија 1.595 новозаразени

Во Бугарија денеска се потврдени нови 1.595 случаи со коронавирус.

 

Починаа 16 лица, објавено е денеска на официјалниот портал за следење на состојбата со корона вирусот.

Тестирани биле 9.038 лица, од кои 17,65 отсто се позитивни на вирусот, пренесе БТА.

Досега во бугарија заболеа 34.930 лица, од кои 16.033 се активни случаи, а најмногу заболени има во Софија, Пловдив и Благоевград.

Во болница се 1.792 пациенти, од кои 112 на интензивна.

Дoсега во земјата од Ковид-19 починаа 1.064 пациенти.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

23.10.2020 - 12:24

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега