Во Битола најдени гранати од Прва Светска Војна

Во Битола се најдени три неексплодирани гранати уште од Првата Светска Војна. Кога биле пријавени дошле експерти од Дирекцијата за заштита и спасување и безбедно ги подигнале. 

„На 21.02.2020 во 12,10 часот во СВР Битола било пријавено дека на ул.„Љубојно“ во Битола биле пронајдени три стари нексплодирани артилериски гранати кал.75 мм од Прва Светска Војна. Увид на местото на настанот извршила увидна екипа од СВР Битола, а од пиротехничар од Дирекцијата за заштита и спасување истите се безбедно подигнати од местото на настанот“, се вели во соопшението од МВР.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

22.02.2020 - 15:22

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега