Во Албанија рекорднa бројкa на новозаразени со Ковид-19

Во Албанија расте бројот на заразени со Ковид-19, оздравени, но и на починати лица.

Во последното деноноќие регистрирани се 139 позитивни на Ковид-19 што е најголема бројка на новозаразени во едно деноноќие, од појавата на пандемијата. Албанската метропола продолжува да биде главно жариште на болеста,од каде се дури 60 отсто или 81 од новозаразените.

Во исто време во списокот на оздравени внесени се 69 лица а починале шест пациенти.

Во Албанија,со последните 561, до сега направени се 43.764 тестови, позитивен резултат е добиен кај 5.889, битката со опасниот вирус ја добиле 3.123 а ја изгубиле 182 лица.

Активни на болеста се 2.589 од нив 1.451 се во Тирана, 302 во Драч и 230 во Скадар.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

05.08.2020 - 18:23

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега