Во Албанија над 6000 луѓе се сместени под чадори после земјотресот

Што се однесува за сместувањето на луѓето погодени од земјотресот, тој рече дека 4000 лица се сместени во хотели, 2054 во сали додека 26 уште се во болници.

– 6500 луѓе се под шатори додека 390 во социјалните центри. 12 сопственици во Драч, изразиле готовност сами да ги покриват штетите од земјотресот – истакна Чучи.

Според податоците 39 школи се тешко оштетени, од кои девет во Тирана.

Чучи рече дека продолжува да пристигнува помош од Турција, Косово, Црна Гора и Хрватска, додека секој ден доаѓаат експертски групи за да ја видат состојбата на зградите.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

04.12.2019 - 11:45

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега