Внимавајте, овие симптоми предупредуваат дека сте под преголем стрес

Прераното обелување на косата се случува поради неподносливиот стрес или генетски. Денес дури и млади луѓе од 20 години имаат бела коса.

Други симптоми кои предупредуваат на преголем стрес се:

Силно чукање на срцето - стресот доведува до непријатност и анксиозност, што може да доведи до хипертензија. Силното чукање на срцето е еден од главните знаци на хипертензија. Доколку можете да го слушнете чукањето на срцето, тогаш мора да посетите лекар.

Главоболка – дали некогаш сте слушнале за “главоболка поради напнатост”. Преголем стрес може да доведе и до голема главоболка.

Крв од носот- може да се случи вашиот крвен притисок изненадно да се покачи, без предупредување. Природен одбрамбен механизам на телото е да испушти крв од носот, поради контрола на крвниот притисок.

Паѓање на косата - Во современиот живот, сресот е еден од главните причини за губење на косата. Можеме да видиме прерано појавување на ќелавост на многу луѓе во своите дваесетти години.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

17.02.2020 - 20:23

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега