ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ единствено што успеа е да ги покачи давачките и трошоците за живот на граѓаните

СДСМ ги лаже и манипулира граѓаните. Нема 500 евра плата и нема реален раст на платите.Единствено што успеа СДСМ е да ги покачи давачките и трошоците за живот на граѓаните. Стандардот на државата на чело со СДСМ  е еден од најниските во регионот и Европа, а според последните истражувања Македонија е најсиромашна држава во Европа, велат во реакција од вмро-дпмне.

Од таму реагираат и велат дека над 500.000 граѓани живеат на работ на сиромаштијата додека секој трет во државата има проблем да обезбеди основна егзистенција. Со СДСМ на власт граѓаните не живеат туку преживуваат.

„Во овие три години Зоран Заев и СДСМ ги разораа граѓаните со своите секојдневни лаги за подобар живот. Секој трет граѓанин  во државата има проблем да ги обезбеди основните егзистенцијални потреби. Младите се иселуваат заради безперспективност и огромна невработеност.Младинската невработеност во државата е една од најголемите во регионот додека во некои делови во државата младинската невработеност изнесува фрапантни 80 %.

Дека СДСМ не оствари ништо за граѓаните да живеат подобро говорат и истражувања кои кажуваат дека скоро 70% од граѓаните не ја гледаат својата иднина во државата. 

Заев и СДСМ мора да си заминат од политичката сцена во политичко минато за државата да тргне напред. Зоран Заев ги СДСМ единствено ги осиромашува граѓаните и ја уништува  државата по сите основи. Затоа тие мора да си заминат за обновата да почне“ наведуваат во својата реакција од ВМРО-ДПМНЕ.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

21.02.2020 - 10:12

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега