ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ без срам сега им нуди септемвриско покачување помалку од колективниот договор

СДСМ им се закануваше и ги уценуваше просветните работници кои го користеше уставно загарантираното право на штрајк.
 
СДСМ користеше манипулации и деградирања.
 
СДСМ ги дискриминираше вработените во детските градинки и им ги скрати априлските плати.
 
СДСМ ги погази обврските од колективниот договор и сега на крајот се фали со некаков дијалог.
 
Ај што се неспособни, па уште и се бесрамни.
 
Сега нудат повисоки плати дури од септември за 15%, иако според колективниот договор тие треба да пораснат за 18%.
 
Платите на просветните работници сега не се доволни да ги покријат поскапувањата, а како што тргнало до септември покачувањето ќе биде доволно за едно влегување во маркет.
 
Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

 

18.05.2022 - 17:15

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега