ВМРО-ДПМНЕ: По 12-ти април, Македонија ја очекува инфраструктурен бум

По 12-ти април следува обнова на Македонија на секое поле. Инфраструктурната поврзаност ќе биде на прв план. Во наредниот период по изборите ќе бидат инвестирани 2 милијарди евра во инфраструктура, ова денеска преку соопштение до јавноста го истакнуваат од ВМРО-ДПМНЕ.

-Владата на ВМРО-ДПМНЕ планира изградба на нов автопат од Скопје до Битола, со што времето за возење со кола помеѓу овие два града ќе се сведе на час и половина. Следува целосна обнова на регионалните патишта. Со проект за ставање на 1000 километри нов асфалт, ќе нема пат кој нема да биде асфалтиран. Предвидени се 150 километри експресни патишта. Куманово – бугарска граница, Штип – Радовиш, Кавадарци – Прилеп, Битола – грчка граница и Струмица – бугарска граница. Изведба на нови пруги од Битола до грчка граница и од Куманово до бугарска граница, потенцираат од партијата.

Од ВМРО-ДПМНЕ додаваат дека дополнително ќе се отворат летови од скопскиот аеродром до сите главни градови во Европа, но и прекуокеански дестинации.

-300 милиони евра ќе се одвојат за нови водоводни и канализациони мрежи, а катастерот ќе биде целосно дигитализиран, за нулта корупција. Македонија ја очекува инфраструктурен бум. Доаѓа обновата. Повеќе за секого, стои во партиското соопштение на ВМРО-ДПМНЕ.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

19.02.2020 - 09:16

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега