ВМРО-ДПМНЕ: Оваа криминална банда го подготвува најмелагоманскиот буџет во историјата на Република Македонија

Утринава ВМРО- ДПМНЕ преку соопштение велат дека криминалната банда на чело со измамникот Зоран Заев го подготвува најмегаломанскиот буџет во историјата на Република Македонија, тежок 4 милијарди евра.

„Додека беше во опозиција критикуваше дека буџетот бил преголем, ветувајќи дека ќе го намалел и ќе ги крател задолжувањата. Заев излжа. Долговите постојано се зголемуваат, капитални инвестиции нема, а никој не знае на што ќе се трошат парите.

Како и досега преку криминални тендери и грантови, но и партиски вработувуања, парите на граѓаните ќе завршуваат во џебовите на високи партиски и државни функционери на СДСМ. Граѓаните од мегаломанските буџети на СДСМ видоа само лоповлук и расипништво, а реализацијата на капиталните инвестиции веќе трета година по ред е очајна. Оваа година капиталните инвестиции го достигна дното со реализација од околку 30 проценти за 9 месеци.

Измамникот Заев го најави и бројчаникот кој ќе ги прикажувал парите што ќе ги врател во буџетот. Каде е бројчаникот кој го ветуваше Заев? Каде се 6-те милијарди кои Заев и СДСМ тврдеа дека се украдени? Се е лага до лага. Само потврда на лагите добија граѓаните од власта на Зоран Заев. Нема живот, ниту ветеното враќање на парите“ велат од ВМРО- ДПМНЕ во своето соопштение.

Од партијата соопштуваат дека за 3 години аблоцираниот криминалец Заев потроши 10 милијарди евра пари на граѓанитe. Имајќи ја предвид неговата богата „кариера“ проследена со корупција и криминал не е тешко да се претпостави каде завршија народните пари.

„Граѓаните тонат во сиромаштија, едвај го минуваат месецот. Повеќе од половина милиони граѓани на Република Македонија денот го минуваат со еден оброк, живеејќи во сиромаштија. На криминалот и корупцијата мора да се стави крај.. Граѓаните ќе одберат обнова на Македонија наместо криминална банда на чело со аболициран криминалец која ја носи државата кон бездна.

На 12 април доаѓа крајот на оваа корумпирана, алчна и расипничка власт. Македонија заслужува чесна влада кој ќе се грижи за нив и која ќе ја врати земјата на брза лента во ЕУ интеграциите“ стои во соопштението.

 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

09.11.2019 - 10:04

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега