ВМРО- ДПМНЕ на протест во сабота: Луѓе умираат, Филипче и Заев летаат со хеликоптери и возат мотори наместо да обезбдедат вакцини

Од ВМРО-ДПМНЕ најавија протест во сабота во 11 часот .

Од таму велат дека денес починаа 35 лица, на денот кога имавме 51 погреб поради корона вирусот. 86 лица починаа за два дена. Додаваат дека овие луѓе немаше да бидат починати доколку Зоран Заев и Венко Филипче наместо да возат мотори и летаат со хеликоптери обезбедеа вакцини. Но, ним поважни им беа провизиите за вакцини од обезбедувањето вакцини за спас на животите на граѓаните на Македонија.

„Над 4.000 луѓе ги загубија животите, додека нашата власт не успеа да набави ниту една вакцина. Филипче и Заев се директно виновни за целиот хаос кој што се случува во болниците, со заболените, со починатите и нивните фамилии.

Ова е огромен срам. Срамот треба да се измие. Градскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ повторно ќе протестира во сабота во 11 часот пред изворот на проблемите, Министерството за здравство.“ велат од ВМРО-ДПМНЕ.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

08.04.2021 - 16:39

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега