ВМРО-ДПМНЕ: Медиумите под контрола на СДСМ шират лажни вести

1 ТВ за која и Заев тврдеше дека е провладина беше претворена во алатка за рекет, политички притисок и изнудување на милиони евра од бизнисмени. Целата јавност слушна дека Зоран Заев знаел и за сумите и за лицата кои се рекетираат, а стоел зад финансирањето на медиумот преку кој работеа неговите соработници Катица Јанева и Боки 13, велат од ВМРО- ДПМНЕ во реакција на прес-конференцијата на Богданка Кузеска

„Медиумите под контрола на Зоран Заев изминативе неколку денови во повеќе наврати се фатени „живи“ како шират лажни вести по нарачка од СДСМ кои во паника од претстојниот изборен пораз ја загубија главата. Не е само мувата на капата, туку кога станува збор за корумпирање, злоупотреба на медиуми и притисоци, Зоран Заев си има рој муви околу него. Затоа Македонија е хибриден режим. МВР и ОЈО по наредба на Оливер Спасовски и Зоран Заев вршеа претрес во Нет Прес само поради објава на скандал каде што има сомнеж за сериозен криминал од страна на висок функционер од Владата на СДСМ. Тоа го изведоа додека медиумите протестираа пред ОЈО против притисоците врз новинарите и медиумите“ стои во реакцијата.

Од партијата велат дека Заев и Спасовски вршеа директен напад врз слободата на медиумите и правото на јавноста да се информира.

„Кривичните пријави и политичкиот прогон против уредникот на Инфомакс Александар Митовски, новинарот и уредникот на Лидер, Љупчо Златев, против новинарот Горан Момировски и телевизија Алфа се јасен показател дека власта се плаши од вистината и од правдата во Република Македонија. Овој хибриден режим заедно со СДСМ и Заев на 12-ти април ќе паднат од власт. Новата влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ ќе ја ослободи Македонија и медиумите од режимот на Заев. ВМРО ДПМНЕ ги повикува чесните и професионални обвинители да се охрабрат и да отворат предмет за улогата на Зоран Заев во случајот Рекет и неговата инволвираност во финансирањето и активностите на рекетарската 1 ТВ“ велат во реакцијата ВМРО-ДПМНЕ.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

19.02.2020 - 17:45

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега