ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски мора да понесе одговорност и да поднесе оставка

ВМРО-ДПМНЕ побара од премиерот Димитар Ковачевски да понесе одговорност и да поднесе оставка, затоа што цела држава се кренала против него поради францускиот предлог.

„Ковачевски 6 месеци го преговарал и договорил последниот предлог кој доколку не беше реакција на народот и ВМРО-ДПМНЕ ќе де прифатеше и ќе значеше бугаризација за државата.

Од Ковачевски пред еден месец биле побарани забелешки на предлогот, тој немал ниту една.

Ковачевски сакаше да го протурка предлогот на мала врата, затоа и целиот процес го водеше тајно, без почитување на македонските интереси.

Откако е фатен жив како преговарал и договорил предлог кој е во корен спротивен на македонските интереси, тој ретерира и манипулира.

Ковачевски не може повеќе да го лаже народот. Интелектуалците, академската заедница, новинарите, колумнистите и ВМРО-ДПМНЕ го разоткрија и не дозволија бугаризација на државата.

Ковачевски треба веднаш да си поднесе оставка. Потребни се избори. Ковачевски, но и СДСМ и ДУИ немаат никаков основ да продолжат да ја водат владата“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

24.06.2022 - 09:14

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега