Влатко Стефановски: „Тешко ми е кога зборувам за смртта на сопругата и брат ми“- Емотивна исповед на гитарскиот виртуоз во „Бекстејџ“

Музиката без сомнеж во човековата душа предизвикува најдлабоки чувства, а според многумина, неретко е и најинтимниот вид на уметност. Авторската музика особено добива на значење кога спојува, спонтано создавајки повеќе и од самите ноти и тонови.

Тоа е и случај со Влатко Стефановски кој на Балканот претставува синоним за единство, за гитарска вештина, за виртуозност. Емоционалната врска со гитарата и вонсериската вештина го ставија на мапата на најзначајни музичари, а оваа титула која ја носи од почетокот на својата кариера ја оправда и пред десетина дена, со големиот концерт кој што го одржа во концерната сала Лисински во Загреб каде настапи заедно со Загребската Филхармонија.

За импресиите од концертот, она што досега ја има одбележано неговата четири децинска кариера, за синот Јан, но и болката после смртта на сопругата Гордана и братот Горан, Влатко Стефановски зборуваше во интервјуто за „Бекстејџ“, а истото можете да го погледнете во продолжение на линкот под текстот…

 

 

 

Добивајте вести на Viber

19.04.2019 - 14:29

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега