Влакната на глава може да ве предупредат дека ќе имате срцев удар- еве како

Срцев удар може да доживеат и помлади личности од 30 години, посебно оние кои имаат проблем со килограмите.

Причина за тоа е внесување на големо количество на сол. Затоа хранете се здраво и нема да дојде до затварање на крвните садови, што придонесува за срцев удар.

Симптомите за срцев удар може да се појават и една недела пред ударот да се случи. Некои од нив се силни и изненадни а други се послаби и мислиме дека не се опасни.

Некои од симтомите се:

- Болки во градите

- Болка која се пренесува кон рамената и екстремитетите

- Мачнина

-Потење

-Отежнато дишење

- Проблем со желудникот

Но освен овие сиптоми кои повеќето од нас ги знаат постои уште еден, а тоа е косата. Колку е поголемо нивото на кортизон во косата, толку е поголема веројатноста од срцев удар. Кортизонот се мери во крвта или урината но и во косата. Испитана им е косата на оние кои дошивеале срцев удар и утврдено е дека нивото на кортизон кај овие луѓе е значително зголемен.

 

 

 

16.08.2017 - 18:40

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа