Владиката Милутин од СПЦ ја загуби битката со коронавирусот

Епископот ваљевски г. Милутин од Српската православна црква (СПЦ) почина на 79-годишна возраст како резултат на коронавирусот.

Како што пишуваат српските медиуми, владиката Милутин починал во 2 часот по полноќ во болницата „Драгиша Мишовиќ“ во Белград.

 Милутин бил позитивен на Ковид-19 заедно со уште двајца свештеници од неговата епархија. Од неговиот Кабинет уште веднаш соопштија дека никаква делегација, свештеници или верници не ја посетиле епархијата во последно време, а како што посочија, и самиот епископ не патувал во ниту едно кризно подрачје погодено од коронавирусот.

„Владиката Милутин се зарази со вирусот одејќи и служејќи во својата епархија како достоен пастир, како што половина од својот век го потроши, служејќи му на Бог“, велат од Ваjeевската епархија.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

30.03.2020 - 11:34

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега