Владата соопшти дали 7. мај кога ќе дојде папата ќе биде неработен ден

Иако претходно имаше најави дека е можно поради посетата на папата Франциск на Скопје, 7 мај да биде прогласен за неработен ден, тоа сепак нема да се случи и денот ќе биде работен, соопшти владиниот портпарол Миле Бошњаковски.

Во текот на неговата посета на Скопје, каде ќе допатува од Бугарија, поглаварот на Римокатоличката црква, покрај средби со државниот врв, ќе ја посети и Спомен-куќата на Мајка Тереза и ќе служи миса на плоштадот Македонија, по што ќе има средби со свештеници и верници во катедралата „Пресвето срце Исусово“.

Тој ден се очекува да бидат затворени за сообраќај голем дел од улиците во строгиот центар на градот.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

23.04.2019 - 16:43

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега