Владата ја разгледа информацијата за влијанието на Брегзит врз македонската економија

 Владата денеска на седница ја разгледа информацијата за влијанието на Брегзит врз македонската економија. Задолжено е Министерството за економија во соработка со Министерството за финансии и Царинската управа да достави Предлог-одлука за воведување на автономни мерки со условна примена од 30 март годинава.

Задолжени се и Министерството за надворешни работи и Министерството за економија да достават до Владата информација за третманот на македонските стоки при извоз во Обединетото Кралство во случај на „тврд Брегзит“ и за изнаоѓање на решенија за увоз без царини на производи со македонско потекло.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

12.03.2019 - 18:06

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега