Владата донесе одлуки: Буџетарите ќе работат онлајн, автобусите ќе возат со 50 отсто од капацитетот, економските субјекти ќе работат до 23 часот

Владата донесе нови одлуки и мерки за справување со коронавирусот. Буџетарите ќе работат онлајн, автобусите ќе возат со половина капацитет, а економските субјекти со работа ќе завршуваат до 23 часот.

-Препорака до цела државна и јавна администрација до ошпштините и судовите согласно механизмот на работа, работниот процес да се одвива во смени, редуцирано или онлајн од дома

-Автобусите да возат со 50% намален капацитет

-Сите економски субјекти да работат до 23 часот

Инаку, денеска во Собранието не се расправаше по предлог измените на Законот за заштита на населението од заразни болести.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

20.10.2020 - 18:39

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега