Виси победата во Кисела Вода и во Пласница во првиот круг од изборите

Во првиот круг, според првичните резултати беше избран и градоначалник на Кисела Вода од ВМРО-ДПМНЕ и на Пласница од ДУИ, но за овие општини и за останатите за кои има приговори, ДИК најави дека ќе објави конечни резултати по истекот на рокот за поднесување на тужба до Управниот суд за решенијата за приговорите. Приговори има и за Дебар и Шуто Оризари. За Шуто Оризари, пак е извесно дека ќе има втор круг.

Во првиот круг се избираа сите Совети на општините, но од ДИК за во текот на денот најавија обавување на конечните резултати на нивната веб страница.

Според досегашните резултати во вториот круг извесно е дека ќе се гласа за избор на градоначалник во 44 општини и во Град Скопје, а во Центар Жупа и во Марово Ростуше ќе се прегласува, бидејќи во првиот круг немало излезност од најмалку една третина од запишаните избирачи. Но за избори во овие две општини Собранието треба да распише нови избори.

На првиот круг од изборите гласале 938.631 граѓани, односно 51,44 отсто од гласачите.


23.10.2021 - 13:43

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега