ВИДЕО: Железен мост долг 2 километри ќе ги спои Кина и Русија

Конструкцијата на првиот железнички мост што ги поврзува Русија и Кина преку реката Амур е споена од двете страни на границата.

Мостот е долг 2,2 километра и ги поврзува рускиот далечен исток и најсеверната кинеска провинција Хејлонџанг, пишуваат руски медиуми.

Целосното завршување на прекуграничниот мост, железничката пруга и на автопатот се очеква во јули годинава. Изградбата на прекуграничниот мост официјално почнала во 2016 година, по 28-годишни преговори помеѓу дввете земји.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

21.03.2019 - 14:47

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега