ВИДЕО: Започна скопскиот Виз-ер маратон

Денеска низ улиците на Скопје ќе се трча традиционалниот Виз-ер скопски маратон на кој ќе настапат повеќе од 1500 учесници. 

Поради специјалните протоколи за Ковид-19 за оваа трка стартот и целта се поместени кај спортскиот центар Борис Трајковски а трката започнува во 8.30 часот. На програмата се три трки, маратон, полумаратон и штафетен маратон „ЕУ за тебе“. -  „И оваа година ќе имаме квалитетни натпреварувачи, како и досега, но поради пандемијата влезовите во државите се ограничени и оваа година ќе бидеме без натпреварувачите од Африка“-изјави директорот на трката Кире Синадиновски. 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

04.10.2020 - 12:46

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега