ВИДЕО: За првпат прикажан руски нуклеарен куфер, а копчето за старт воопшто не е црвено

Руската телевизија Ѕвезда за прв пат покажа како одвнатре изгледа нуклеарен куфер.

„Сакам сите да видат дека копчето за старт воопшто не е црвено, туку е со бела боја. Тој куфер секогаш бил кај офицерот  кој исто така секогаш се наоѓа некаде во близина на врвниот командант. Една од компонетите на куферо е флеш- картичка. Таа е индивидуална. Тоа е еден од клучевите за ставање. Другите детали за овој куфер нема да бидат разгледани “, рече директорот на програмата, Алексеј Јегоров.

Тој рекол дека куферот е стар 50 години, но јавноста дури сега има можност да го види.

 

 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

06.12.2019 - 10:03

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега