Видео: За две години искачувањето на ова свето место ќе биде забрането

 

Качувањето на австралиската пештерска карпа Улуру ќе биде забрането за две години.

Членовите на племето Ананагу, некогашни сопственици на земјата на која е Улуру, отсекогаш одбивале да се качуваат на карпата.

Анангу племето смета дека оваа карпа е свето место.

За нив подрајчето Улуру на кој се среќаваат патиштата на нивните предоци. Секој дел од карпата, се што е за нив има свето значење.

 

 

 

17.11.2017 - 21:49

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа