ВИДЕО: Возеле по пат, па одеднаш ноќта се претворила во ден - огнена топка го пробила небото

Мештаните на Сардинија ги изненадила голема огнена топка која изненадно се појавила на небото.

Необичната глетка била снимена со камерата на еден возач.

Станува збот за метеорит кој при поминувањето низ атмосферата „го запалил“ небото, а феноменот можел да се види од неколку места долж Медитеранот.

Опсерваторијата на Ибица поради оваа глетка примила дури 55 повици.

Метеоритот е парче карпа, комета или планетоид кој од универзумот паѓа на Земјата.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

19.08.2019 - 11:38

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега