ВИДЕО: Водата исфрли неочекувано нешто на брегот на Валона - Џиновска желка во морето

Гигантна мртва морска желка е пронајдена вчера рано наутро во областа на Старата плажа во Валона, Албанија.

Желката е од видот “Dermochelys Coriacea”, а се појави на брегот како резултат на лошите временски услови и силните ветрови, јавува Балканвеб.

Инаку овој вид на желки не живеат во Јадранско Море. Научниците објаснуваат дека поради загадувањето на морињата желките ја губат ориентацијата и може да залутаат.

На видеото може да се забележи како морето ја исфрла желката од џиновски размери, додека брановите удираат во неа.

 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

06.10.2019 - 12:53

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега