ВИДЕО: Вака изгледа инвазија на поларни мечки одблизу - очи во очи со ѕверовите

Архипелагот Нова Земја во Архангелската област во Русија станал светска вест кога на него се случила инвазија од бели мечки. Сега се појавуваат првите снимки од мечки како шетаат низ ходниците на зграда во местото Белушја губа.

Во селата на архипелагот Нова Земја останува на сила вонредната состојба поради инвазијаа на белите мечки. 

 

Животните почнале почесто да се појавуваат во населените места поради топењето на мразот и лошиот однос на локалните служби кон собирањето на отпадот.

 

Предаторите чувствуваат каде ссе наоѓаат луѓето и копаат по ѓубрето во потрага по храна, соопштил координаторот на проектот за биодиверзитет на Арктикот при Светската фоднација за придора - Михаил Штисов.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

12.02.2019 - 16:31

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега