ВИДЕО: Тројца маскирани го подметнуваат пожарот во кафе барот „Барон“ пред убиството на Туша

Тројца маскирани мажи го подметнале пожарот вчера рано наутро во кафулето „Барон“ во Чаир, чие име го носи и криминалната група која е во отворена улична војна со криминалните групи Дуќанџик/Грчец.

На видеото кое го објави телевизијата Телма, се гледа како еден од маскираните со тврд предмет ја крши влезната врата во кафулето, а другите двајца влегуваат внатре со туба во рацете.

Еден од нив чува стража пред вратата, а откако маскираните ја ралеваат запаливата материја внатре, излегуваат надвор, а водачот ја потпалува течноста со запалка.

Влезот на објектот почнува да гори, потпалувачот за малку избегнува да биде запален и тројцата маскирани бегаат. Се се случува за половина минута.

Пожарникарите интервенирале околу 4 часот наутро, вчера и по 40-минутна интервенција го изгаснале пожарот.

Неколку часа по пожарот е застрелан Зелкиф Туша, таткото на притворениот Гани Туша кој е осомничен за учество во убиствата на припадници на кланот Грчец во Шиша Бар и на Халкидики. Гани Туша е припадник на бандата Барон. Обвинителството истражува поврзаност на пожарот и убиството на Зелкиф Туша.

Поврзаност меѓу двата инцидента бара и Јавното обвинителство. Оттаму рано изутрина соопштија дека извршен е увидот на местото на убиството.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Тв Телма / TV Telma (@tvtelma)

27.02.2024 - 10:59

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега