ВИДЕО: Тргна да лови, а за малку ќе станеше плен- огромна ајкула се појави од мракот и го нападна

Австралијанецот Џо Петровиќ тргнал во подводен иболов на брегот кај Перта, кога оддеднаш од мракот се појавила бела ајкула долга скоро 4 метри.

Тој на околу 250 метри од чамецот, заедно со пријателите наместо да лови, за малку ќе станеше плен.

На снимката направена со неговата камера се гледа како ајкулата неколку пати сеобидува да го изеде, но успева да се одбрани со „пушка“ за подвоедне риболов.

Откако успева  да се одбрани првиот пат, Пертовиќ почнува да плива кон чамецот, но таа повторно напаѓа. Во вториот напад му симнува една од пераите, но за среќа тој успева да се одбрани.

 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

17.10.2019 - 21:24

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега