ВИДЕО: Тихиот океан ќе стане радиоактивен?

Поради константното излевање на опасни супстанции и радиоктивни води од јапонската нуклеарна електарна Фукушима, во наредните шест години Тихиот океан би можел да стане радиоактивен.

Причина за загадување на еден од најголемите океани е непочитување на процедурите и прескокнување на  чекори во санирање на оштетените реактори кои беа уништени во цунамито во 2011 година.

 Јапонската регулаторна агенција за нуклеарна енергија ја повика компанијата ТЕПКО, која раководи со оштетената нуклеарка да преземе мерки за ублажување на целата низа проблеми кои ги има овој нуклеарен комплекс.

19.11.2013 - 15:19

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега