ВИДЕО: Таа е најпаметната жена во светот - го напуштила факултетот и станала домаќинка, па сега сите ја мразат

Мерилин има 76 години, а нејзиниот коефициент на интелигенција е неверојатен.

Умот денес е главно поврзан со имиња како Елон Маск и покојниот Стив sобс, но највисок коефициент на интелигенција има жена која е малку позната во јавноста, а нејзиното име е Мерилин вос Савант. Мерилин има 76 години, родена е во Мисури, а нејзините родители емигрирале од Германија и Италија. Нејзиното детство беше без назадувања и немаше што да покаже дека ќе биде поинаква.

Нејзиниот коефициент на интелигенција за прв пат бил измерен кога имала десет години и заклучокот бил дека таа била психички на ниво на 22-годишник, а резултатот бил 228. За споредба, просечниот коефициент на интелигенција на обична личност е помеѓу 85 и 115. Иако се покажа дека мозокот на девојчето е исклучителен, родителите решија да ја сокријат таа информација од јавноста затоа што сакаа таа да има нормално детство.

Кога дошло време да се запише на факултет, тоа и здосадило по две години. Таа започна да гради кариера во светот на недвижнините и берзата. Нејзината голема страст беше пишувањето. Го остави настрана она што го заработи од своите инвестиции за да може да стане писателка. Таа напишала раскази под псевдоним затоа што не сакала да биде во центарот на вниманието. 1988 година го смени нејзиниот живот. IQ на Мерилин од 228 стигна до Гинисовата книга на рекорди и одеднаш се прослави.

Интервјуата и телевизиските емисии станаа составен дел од нејзиниот живот, но тоа не влијаеше на неа. Стана интересно за широката публика дури откако нејзиниот лик стигна до Симпсонови во 1999 година. Животот на неговата сопруга, мајка и успешна колумнистка помина нормално за Мерилин. Таа се омажи за хирург кој разви механичко вештачко човечко срце. Оние што го следеа нејзиниот пат ја обвинуваа за изборот на тривијален живот и негодуваа што не ја користеше поинаку нејзината интелигенција. Добила пораки од лути луѓе и од оние кои шпекулирале дека можеби не е генијалец.

Во едно од интервјуата што ги даде, таа рече дека коефициентот на интелигенција е само можност за користење интелигенција и дека тоа не е калкулатор, туку нормално човечко суштество.

„Секој има способност да биде барем еден Ајнштајн“, рече таа.

И покрај сè, Мерилин смета дека била на вистинскиот пат.

„Општеството ни нуди толку многу. Не мислам дека правиме доволно за да му вратиме, но мислам дека сите ние сносиме општествена одговорност, ја имам и јас. За мене, пишувањето е одличен начин да им го вратам на луѓето она што ми го дадоа “, рече таа.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

01.03.2021 - 17:13

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега