Видео: Страшна глетка по невремето во Хрватска - куќите срушени до темел

 

Според информациите на хравтските медиуми прогласена е вонредна состојба во Хрватска Костајница, која била поплавена од реката Уна.

Водата поплавила неколку куќи, улици, а повеќе од десетици жители се отсечени.

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ бил сведок на природна катастрофа ога одрон уништил неколку куќи и рекол дека едноставно куќите ги снемало како на некој филм.

- „Дел од ридот се излизга во подножјето, но за среќа нема човечки жртви. Причината се големи количества снег, чие топење го предизвика лизгањето, рекол Пленковиќ.

 

 

 

14.03.2018 - 18:46

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа