ВИДЕО: Со дрон снимил неверојатна глетка во прашума - никој не ни знаел дека тие постојат

Агенцијата за домордски работи Фунаи на својата страница на интернет објавила снимка направена со дрон, а на која е прикажано изолирано племе во Амазон.

Снимките настанале за време на истражувачката мисија минатата година, која за цел имала набљудување на изолирани заедници.

На снимката се гледаат сите припадници на племето кои одат низ полиња и џунгла, како и едно лице кое носи лак и стрела со себе.

Племето е откриено во домородна територија Вало до Џавари на југозапад од Амазон, а агенцијата навела дека го следела племето неколку години, но дека никогаш до сега не успеала да го фотографира.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

12.02.2019 - 14:07

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега