ВИДЕО: Снег на Хаваи - снежна бура предизвика неред на расјкиот остров, има повредени

Снежна бура која го погоди Хаваи направи хаос, бидејќи голем број домаќинства останаа без електрична енергија, се кршеа гранки од дрва, поплави по патиштата, па донесе и снег.

Снегот е невообичаен во планинските делови на тој остров, но државниците велат дека снежната покривка на висина од 1.900 метри, во државниот парк Мауију, може да претставува најниска точка на која снегот инаку некогаш е виден на Хаваи.

Националната метеоролошка служба вели дека ударот на ветерот во некои подрачја достигнал 110 километри на час, и предупредува на поплави.

На неколку острови дошло и до снемување на елекстрична енергија.

Јавено е дека еден човек е повреден кога на неговото возило паднала бандера, а пријавемни се и други лица кои се здобиле со полесни повреди.

 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

11.02.2019 - 13:16

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа