ВИДЕО: Силен земјотрес во Аргентина - потрес од 5,8 степени ги преплаши граѓаните

Земјотрес со магнитуда од 5,8 степени според Рихтерова скала ја погоди централна Аргентина, а уште нема информации за повредените или направената материјална штета.

Таа јачина на земјотресот прелимирано ја објавил Американскиот геолошки институт.

Епицентарот бил 63 километри југозападно од градот Сан Луис, на длабочина од 10 километри.

Аргентинските медиуми наведуваат дека потресот најмноу се почувствувал во провинцијата Сан Луис, Мендоса и Сан Хуан, а се почувствувал и во градовите Буенос Ајрес и Росарио.

 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

20.11.2019 - 09:41

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега