ВИДЕО: Силен земјотрес од 6,8 степени на Филипини - во трговските центри настанала паника

Големиот остров Мандинао на југот од Филипините бил погоден денеска од силен земјотрес со магнитуда од 6,8 степени според Рихтерова скала, јавуваат американскиот геоизички институт наведувајчи дека потресот не претставува закана за цунами.

Епицентарот се наоѓал на десетина километри јужно од Давао, најголемиот град на островот, навел американскиот институт.

Надлежните засега не пријавиле поголеми штети или повреди. Поради потресот луѓето во паника бегале од трговските центри, домовите и другите згради.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

15.12.2019 - 11:06

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега