ВИДЕО: Се исчезнало за 5 секунди - поплава во Кина однела куќа како на шега

По долината на реката Јангце забележани се врнежи какви не се паметат во последните 50 години, а во поплавите досега загинале најмалку 141 лице.

Поплавите носеле се пред себе, па и големи куќи.

Во провинцијата Џангси, на југот од земјата, надојдената река како на шега однела двоспратна куќа.

Прво било поплавено приземјето, а потоа цела куќа се превртела и се срушила во вода. Сето тоа траело околу 5 секунди и делувало застрашувачки.

Да потсетиме, најмалку 140 лица настрадаа и исчезнаа во полавите во централните и источните области на Кина, а сега е загрозен и Вухан, градот од каде започна пандемијата коронавирус.

Најголеми поплави имало во 1198 година во Кина, кога настрадале повеќе од 4.000 лица.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

14.07.2020 - 11:08

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега