ВИДЕО: Путин доследен на традицијата на Богојавление- се прекрсти и се спушти во ледената водата три пати

Рускиот претседател Владимир Путин нурна во ледената вода во московскиот регион по повод православниот празник Богојавление - Водици.

Претседателот нурна во дупка исечена во форма на крст, се прекрсти и се спушти во водата три пати.

Претходно, портпаролот на претседателот, Дмитриј Песков, објави дека Путин учествувал во капењето на Водици, дека е негова традиција „тој не се менува“.

Празникот се славеше низ цела Русија.

Оваа година, водата беше осветена за прв пат на Катедралниот плоштад на Главната храна на вооружените сили на Русија, кој беше отворен во јуни минатата година. Во предградијата на Москва, беше до 20 степени под нулата, но без оглед на тоа, имаше многу кои сакаа да се приклучат на традицијата.

 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

19.01.2021 - 14:03

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега