ВИДЕО: Путин денеска се возеше во градски превоз - рускиот претседател доби и традиционален подарок

Претседателот на Русија, Владимир Путин свечено ја отвори првата линија на надземното метро во Москва, додека градоначалникот на тој град по традиција му подари картичка „Тројка“, за патување во московскиот јавен превоз.

Путин влезе во возот „Иволга“ на станицата „Белоруска“ и се возеше до станицата „Фили“, а беше и еден од првите патници кој се возел по таа релација.

Во негова придружба биле и гувернерот на московската област Андреј Воробјов, шефот на руската железница Олег Белозеров, портпаролот на рускиот претседател Дмитриј Песков и други политичари.

Путин истакнал дека таквите проекти овозможуваат да се решат проблемите со сообраќајот во Москва.

Новите возови „Иволга“ кои се произведени во Русија, можат да превезуваат до две илјади луѓе.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

21.11.2019 - 21:43

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа