ВИДЕО: Пукање на улиците на Јоханесбург - застрелан кралот на тутунот, преживеал девет куршуми

Јужнофрикнскиот крл н тутунот Сајмон Радланд бил напданат минатата недела во Јохнесбург. Тој бил застрелан додека бил во својот автомобил пред здружението  за независна трговија со тутун (ФИТ) на кое е член.

Како што изјавил,. сто отсто е увреден дек зад обидот  убиство стојат неговите сопарници. Во него било пукано со девет куршуми, а три го погодиле во грб, а еден во врат. Преживеал за чудо.

Иако не примил никакви закани за смрт, Радлан не бил претерано изненаден со овој инцидент. Трговијата со тутун во Јужна Африка е валкана игра, полна со насилство.

-Ме фатија кога не очекував. Тука се оддржуваше меснички состанок, сите знаеја во кое време доаѓаме. Јас секогаш доаѓам со истиот автомобил со мојот адвокат. Се се случи многу брзо. Дојдов до оградата и разговарав со адвокатот. Верувам дека поршето ми го спаси животот - рекол тој.

Ден после пукањето и операцијата со која му бил отстранет куршумот од вратот, Радланд повторно бил на своето работно место. Компанијата „Голд лиф“ понудила парична награда за оние кои имаат некаква информација за напаѓачите.

-Сто отсто сум сигурен дека беше некој од членовите на ФИТА. Тоа е многу кукавички чин затоа што не може да се соочи со мене директно - рекол Радланд.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

20.08.2019 - 17:22

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега