ВИДЕО: Прогласена вонредна состојба - ќе наврнат уште 3 метри снег во овие земји

Илјадници луѓе во Австрија и Германија се без струја или заробени во домовите пред снежната прекривка која расте од час во час. Се предвидува дека снежните врнежи нема да запрат до понеделник, а со тоа и проблемите на жителите од областите Баварија, Штаерска, Тирол и Салцбург.

Во 11 часот во градот Марктшеленберг дојде до лавина, поради што е прогласена вонредна состојба.

Се очекуваат нови три метри снег. Откажан е и женскиот натпревар во скијање, што во сабота и недела требаше да се одржи во австрискиот ски центар Сент Антон.

Наносите на нов снег предизвикаа кинење на електричните далноводи, уривање на куќи и застој на патиштата.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

10.01.2019 - 20:17

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега