(ВИДЕО) Познатиот писател Салман Ружди бил нападнат со нож

Тој присуствуваше на дискусија за Соединетите држави како азил за писатели и други уметници во егзил и како дом за слобода на креативното изразување.

Ружди и претходно добиваше смртни закани за неговото пишување, а неговата книга „Сатански стихови“ предизвика протести во 1988 година.

Тој ги напиша Сатанските стихови, што резултираше со културна војна што беше започната во 1988 година во Британија – со протести

Пакистан ја забрани книгата, а иранскиот ајатолах Хомеини му издаде фатва – смртна казна, во февруари 1989 година.

Хомеини повика на смрт на Ружди и неговите издавачи, а исто така ги повика муслиманите да му укажат на оние кои би можеле да го убијат, ако не можат самите да го убијат.

 

12.08.2022 - 17:55

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега