ВИДЕО: Поради коронавирусот кинески атлетичар дома истрча цел маратон

Кинескиот атлетичар Пан Шанцу истрчал маратон во неговиот дом. Поради коронавирусот во Кина многу луѓе се заробени во сопствените домови, а еден од нив е токму Пан, кој не дозволил епидемијата да го спречи во неговата намера.

Кинезот во сопствениот дом успеал да истрча маратон долг 66 км и тоа за шест часа и 41 минути.

„Од почеток малку ми се вртеше во глава, но се навикнав по толку многу кругови“, кажа 44-годишниот маратонец.

18.02.2020 - 19:35

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега