(ВИДЕО) По масакрот во Москва, падна еден од напаѓачите

Во Москва околу 18:30 часот по средноевропско време се случи терористички напад во концертната сала „Крокус сити хол“.

Според извештаите, лица во маскирни униформи влегле во приземјето на зградата и отвориле оган од автоматско оружје. На социјалните мрежи се објавуваат видеа кои ги прикажуваат моментите на нападот, како во салата, така и во ходниците на салата.

Според ФСБ, над 40 лица загинале , а стотина се ранети во нападот, иако бројката може да биде поголема.

Да потсетиме, руските медиуми објавија дека најмалку три маскирани лица влегле во зградата и извршиле напад во кој според очевидци има десетици мртви и ранети. Според извештаите, лица во маскирни униформи, од кои најмалку тројца, влегле во приземјето на зградата и отвориле оган од автоматско оружје.

Сега се појавија најновите снимки од полицијата како апси едно лице, а се претпоставува дека е можно да се работи за еден од напаѓачите, односно терорист.

Засега не се знае кој е одговорен за овој страшен напад.

 
22.03.2024 - 21:26

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега