Видео: Паника на Хаваи - огнени топки и густ дим предивикаа колапс во туристичкиот рај

Голема количина на пепел и врела лава која излегува од вулканот Килаеу на Хаваи, ги приморале тамошните власти повторно да воведат вонредна состојба и да го запрат друмскиот и воздушниот сообраќај.

Неколку стотина луѓеод населбите близу вулканот се евакуирани. Вулканот исфрла ппел дури 4.000 метри во висина и создава крајно опасни сулови за авио-сообраќај.

Страв од можен пад на авионите ги натера властите да ги сопрат сите летови во иднина.

 

 

 

 

16.05.2018 - 14:26

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега