ВИДЕО: Однадвор обична напуштена колиба, а одвнатре скривница со лифт кој оди 50 метри под земја- откриена долго чуваната тајна на ЈНА

Близу споменикот Петрова глава во централниот дел на Хрватска се наоѓа една напуштена куќа во шума.

Однадвор изгледа  како и секоја друга куќа.Има неколку спрата, ништо посебно.Интереснен е делот дека куќата има лифт, кој не оди на горните спратови во куќата, туку 50 метри под земјата.

Оваа тајна радио станица е изработена да издржи атомски удар, а некогаш била најголема тајна на ЈНА.

Изградена е во карпа, а може да издржи и атомски удар и во неа имало рсурси за скоро три месеци живпт под земја.

Поранешен бригадир објаснил дека  има низа простоприи- спални, кујна, простор за документи, електрична централа и простор за деконтаминација.

Сите простории се меѓусебно поделени со прегради и врати со ударни вентили во случај на атомски удар. Во излезниот дел се наоѓа бетонска врата од 40 тони, конструирана за спречување на бранот од нуклеарен удар.

 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

21.05.2019 - 11:23

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега