ВИДЕО: Објавена снимка од падот на жичницата во Италија кога загинаа 14 луѓе

Италијанските медиуми објавија видео снимка од паѓањето на жичницата, при што загинаа 14 луѓе. Во несреќата, што се случи во мај, преживеа само 5-гдишно дете.

Видеото од надѕорните камери трае 19 секунди и може да се види како кабината од жичницата нормално се искачува. По достигнувањето на врвот, кога треба да се поврзе со станицата, кабината нагло се движи надолу и конечно се одделува од јажето и паѓа на земја.

Петгодишното момче е единствениот патник кој ја преживеа несреќата. Другите 14 патници кои го загубија животот се неговите родители, двегодишниот брат, прадедо и прабаба.

Неколку службеници на компанијата што работи со жичницата се гонат под сомнение дека намерно ја деактивирале единицата за сопирање во итни случаи, која требаше да ја блокира кабината кога пукнал кабелот.

16.06.2021 - 17:12

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега