Видео: Нова ерупција на вулканот на Хаваи, исфрли облак пепел висок 10.000 метри

На Големиот остров на Хаваи дошло до уште една ерупција на вулканот Килауеа, кој исфрла пепел три километри во висина.

Освен тоа, ерупцијата на вулканот создала облак дим и пепел висок 10.000 метри, соопштија надлежните.

Жителите во во областа југозападно од вулканот се предупредени дека ветерот би можел да пепел во нивен правец, наведува агенцијата АП.

Експертот на американскиот Геолошки институт Мајкл Поланд рекол дека вулканот исфрла мали експлозивни ерупции пепел.

Скоро 50 згради меѓу кои и десетина куќи  се уништени од почетокот на ерупцијата на 3 мај.

 

 

 

26.05.2018 - 13:31

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега