ВИДЕО: Морничави поплави го направија летувалиштето како гробница - 10 мртви, се трага по момче и неговите роители

Шпанските спасувачи и понатаму трагаат по 5-годишното момче и пар од Германија кои се водат како исчезнати во поплавите кои однеле најмалку 10 животи во Мајорка.

Последната позната информација за Германците е дека телефонски ги контактирале пријателите и им рекле дека се заробени во возило, изјавил германскиот конзул Сабин Ламерс.

Припадниците на цивилна заштита соопштиле дека вчера го пронашле телото на мајката на момчето. Мајката наводно успеала да ја извлече 7-годишната ќерка од атомобилот, но таа и нејзиниот син не успеале да се спасат.

Во најмалку 3 града вчера без затворени училиштата, а над 100 луѓе се евакуирани.

Пратениците вчера ја започнале седницата со едноминутно молчење.

 

 

 

 

11.10.2018 - 13:13

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега