ВИДЕО: Морничава глетка после страшниот пожар во Грција - од убавата природа не останало ништо

Грчка шума под заштита на еколошката мрежа Натура 2000 е претворена во црнило откако во вторникот, во три часот по полноќ, во делот на островот Евија избил пожар од незапаметени размери.

Големата огнена стихија не можела да биде скротена ниту наредниот ден, однорно и понатаму трае борбата на пожарникарите на неколку локации. Изгорената шума припаѓала во редот 19 заштитени шуми на просторот на Грција во склопот на споменатата еколошка мрежа.

Инаку, подрачјата под заштита на организацијата Натура 2000 се препознатливи како примарни живеалишта на некои видови билки и животни, или видови пред изумирање.

 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

15.08.2019 - 16:24

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега